Bale rešil Wales, tulipani trepetali, visoka zmaga Anglije

Katar 2022 21. Nov 202221:53 > 22:07 0 komentarjev

Na zadnji tekmi drugega svetovnega prvenstva v Katarju 2022 nismo videli zmagovalca. Ameriška in valižanska nogometna reprezentanca sta se na drugi tekmi skupine B razšli z 1:1 (1:0).

Američani so bili v prvem polčasu precej boljši tekmec in premoč kronali po lepi akciji v 36. minuti, ko je zaključil Timothy Weah. V drugem so se zbudili tudi Valižani, zaigrali bolje ter izenačili po uspešno izvedeni enajstmetrovki Garetha Bala v 82. minuti. Nekdanji zvezdnik Reala je kazenskih strel izsilil sam.

Tulipani v zadnjih minutah strli Senegal

Selektor Nizozemcev Louis Van Gaal je za uvodno srečanje skupinskega dela postavil formacijo 5-3-2, pri čemer sta v napadu Vincent Janssen in Steven Bergwijn, z žogami ju je skušala zalagati trojica vezistov Steven Berghuis – Cody Gakpo – Frenkie de Jong.

Vsaj na papirju je bila še bolj napadalna postavitev Senegala 4-1-2-3, spredaj so za zmedo v obrambi “oranžnih” skrbeli Ismaila Sarr (Watford), Boulaye Dia (Salernitana) in Krepin Diatta (Monaco). Največji zvezdnik afriške zasedbe po dokončni odpovedi Sadia Maneja, je v reprezentanci Senegala zdaj branilec Chelsea, Kalidou Koulibaly. Srečanje na stadionu Al Thumama v Dohi je sodil Brazilec, Wilton Sampaio.

Kapitulacija v 85. minuti

V prvem polčasu so bili bližje zadetku Nizozemci, že v prvih petih minutah je žogo v kazenskem prostoru dobil Gakpo, podal v sredino , kjer pa je bil Bergwijn za nekaj centimetrov prekratek. Veliko od igre imajo tudi Senegalci.

Tudi v drugem polčasu so bolje začeli Nizozemci, ki so si prvo resnejšo priložnost za vodstvo ustvarili v 53. minuti. Iz kota je podal Gakpo, čez vse glave se je dvignil zvezdnik Liverpoola, Virgil van Dijk, pomeril pa kakšnega pol metra nad prečko.

Sofascore

Zelo nevarno je bilo za “oranje” v 65. minuti, ko je Dia dobil uporabno žogo v kazenski prostor, sprožil z desnico, izkazal se je Andries Noppert.

Odločilni trenutek je prišel v 85. minuti, ko so po protinapadu oranžni stkali mrežo okoli kazenskega prostora Senegalcev. Frenkie de Jong se je odločil za predložek v srce kazenskega prostora, kjer so branilci afriške zasedbe povsem pozabili na Gakpoja. Nogometaš PSV-ja se je prikradel za hrbet obrambi, se izmuznill “ofsajd” zanki ter zadel za 1:0.

Par minut kasneje je Nopppert z odlično reakcijo strel Senegalcev preusmeril v kot, ko pa je v 98. minuti Depay prodrl proti vratom in je njegov strel Mendy le odbil do osamljenega Klassna, se je slavje “oranžnih” lahko začelo.

Začetek angleške kampanje s teniškim izidom

Prvič so se na tem prvenstvu predstavili Angleži in pričakovano napolnili mrežo nemočnih Irancev. Ranjeni Trije levi, ki so v Ligi narodov izpadli v ligo B, so že v prvem polčasu zabili trikrat. Mrežo Irana je prvi zatresel Jude Bellingham, na 2:0 je povišal Bukayo Saka, izid prvega polčasa pa je postavil Raheem Sterling.

Angleži se niso ustavili niti v drugem polčasu. Saka je s svojim drugim zadetkom na tekmi povišal na 4:0, Iranci so tri minute kasneje znižali prek napadalca Porta Mehdija Taremija, le minuto po vstopu v igro pa je v 71. minuti se je med strelce vpisal rezervist Marcus Rashford. Na 6:1 sta povišala Callum Wilson in Jack Grealish. Napadalec Newcastle je stekel v prazen prostor, nato pa nesebično podal do Grealisha, ki je zatresel prazno mrežo. Zdelo se je bil to končen rezultat, a so globoko v sodnikovem dodatku sodniki videli še prekršek za enajstmetrovko. Vlečenje za dres Johna Stonsa je bilo dovolj za enajstmetrovko, ki jo je v zadetek pretopil Taremi.