V ligi NBA je prestopna tržnica skoraj tako zanimiva kot samo dogajanje na parketu. Tudi letos poleti smo videli kar nekaj prestopov, ki so konkretno premešali razmerja moči. Izoblikovalo se je veliko zgodb in vprašanj, odgovore na katere bomo dobili v naslednjih osmih mesecih.
Liga NBA se s tekmama Denver Nuggets – Los Angeles Lakers in Golden State Warriors – Phoenix Suns začenja danes ponoči. Zdi se, da imamo iz leta v leto več konkretnih konkurentov za naslov prvaka. Letos v širši krog spadajo Denver, Golden State, obe ekipi iz Los Angelesa (če bosta zdravi, seveda), Phoenix, Memphis, Milwaukee, Boston, Miami …
V dolgo pričakovani sezoni bo imel dodaten motiv tudi Luka Dončić, ki je z Dallasom lani povsem razočaral in zasedel šele 11. mesto zahodne konference.
Pred začetkom nove sezone si poglejmo glavne spremembe in največje zanimivosti pestrega poletja.
Milwaukee s potezo poletja do statusa prvega favorita
Milwaukee je znova uslišal željo Giannisa Antetokounmpa po izboljšanju ekipe. Po dolgem poletju špekulacij okoli Damiana Lillarda, za katerega se je zanimal predvsem Miami, je ta na koncu pristal v Wisconsinu v zameno za Jruja Holidayja in precej izborov na prihajajočih naborih lige NBA.
Lillard in Antetokounmpo bosta po mnenju mnogih strokovnjakov tvorila udarni duet, ki ga bo skoraj nemogoče zaustaviti. Milwaukee bo pogrešal predvsem obrambne sposobnosti Holidayja, ki pa jih bo Lillard poizkušal nadomestiti z odlično igro v napadu. V lanski sezoni je dosegal po več kot 32 točk na tekmo, še nikoli v karieri toliko.
Milawukee se je za potezo odločil po velikem razočaranju v lanski končnici. Vanjo je vstopil kot prvi nosilec vzhoda in izpadel že po prvem krogu. Miami je z Bucksi pometel in jih premagal s 4:0 v zmagah. Letos so apetiti še višji.
Boston gre po prstan številka 18
Boston je močno premešal zasedbo, ki pa ji bosta tudi v novi sezoni poveljevala Jayson Tatum in Jaylen Brown. Okoli njiju bo veliko stvari drugačnih. Zelenim sta se namreč pridružila Kristaps Porzingis in Jrue Holiday. Žrtev v menjavi za prvega je bil dolgoletni branilec Bostona Marcus Smart, v zameno za drugega pa je Boston v Portland, kamor je bil Holiday menjan v prestopu Lillarda v Milwaukee, poslal Malcoma Brogdona in Roberta Williamsa.
Boston je že skoraj deset let neprestano en izmed glavnih favoritov vzhodne konference, redno se uvršča v konferenčna finala vzhoda. A na prstan zvesti navijači franšize iz Massachusettsa čakajo že od leta 2008. Predlani so se Kelti uvrstili v veliki finale, kjer so izgubili proti Golden Statu s 4:2, lani jih je Miami zaustavil v konferenčnem finalu s 4:3 v zmagah.
Holiday je en najboljših branilcev na svojem položaju, takšen status ima sicer tudi Smart, ki bo v novi sezoni zelen dres zamenjal za Memphisovega. Za Porzingisom je ena najboljših sezon v karieri. V Washingtonu je bil končno zdrav, odigral je 65 tekem in v povrpečju dosegal po 23 točk, njegov najboljši dosežek v ligi NBA.
Chris Paul pri svojih velikih rivalih
Še pred to sezono bi si marsikdo težko predstavljal Chrisa Paula v dresu Golden Stata. A to je zdaj realnost. 12-kratni udeleženec tekme vseh zvezd je bil z Los Angeles Clippersi nekaj let glavni rival Bojevnikov v zahodni konferenci. Nenazadnje so Paul, Blake Griffin, Deandre Jordan in soigralci leta 2014 v prvem krogu premagali Golden Staze s 4:3 v zmagah, sledil pa je popoln preporod ekipe iz San Francisca (takrat še Oaklanda) in štirje naslovi prvaka v naslednjih osmih letih.
Paul je še lani igral za Phoenix, ki pa ga je poslal v Washington, ki nanj ni računal. Tako se je znašel v Golden Statu v zameno za Jordana Poola. Ta je poznan predvsem po dvoboju z Draymondom Greenom. Petelina sta se pred začetkom lanske sezone sporekla, Green pa je Poola na enem izmed treningov tudi udaril. 24-letnik bo imel zdaj priložnost dokazovanja pri franšizi, kjer bo lahko gledal predvsem na svojo statistiko. Washington velja za enega “glavnih favoritov” za prvi izbor na naboru drugo leto.
Superekipa v Phoenixu
Tudi Phoenix gre na vse ali nič. Ne le, da imajo v svoji zasedbi dva odlična strelca, Kevina Duranta in Devina Bookerja, pripeljali so še tretjega. Bradley Beal se je v Arizono preselil iz ameriškega glavnega mesta. Phoenix je še ena v seriji ekip, ki je bila izjemno razočarana po koncu lanske sezone. Sonca so izgubila v konferenčnem polfinalu proti kasnejšim prvakom iz Denverja, Booker in Durant enostavno nista uspela sama premagati Nikole Jokića in soigralcev.
Zato se je lastnik franšize Mat Ishbia odločil, da pritisne na sprožilec in ekipo okrepi še s tretjim zvezdnikom. Poleg tega ima Phoenix novega centra v Jusufu Nurkiću, pa še kup ostalih košarkarjev, želnih dokazovanja.
Pestro poletje za Portland, ki želi rešiti kariero
Nurkića je Phoenix dobil iz Portlanda v menjavi za Deandreja Aytona. 25-letnik, ki je bil leta 2018 na naboru lige NBA izbran kot prvi, tudi pred Luko Dončićem, se v Phoenixu ni znašel. Pogosto je bil tretja ali celo četrta izbira v napadalnih shemah, kar mu ni bilo povšeči. V petih sezonah v ligi NBA praktično ni napredoval, korak naprej pa bo poizkušal narediti v Portlandu, kjer letos ne bo velikega rezultatskega pritiska.
Trail Blazers so na letošnjem naboru kot tretjega izbrali Scoota Hendersona, ki bo poizkušal zakrpati praznino po odhodu Damiana Lillarda. Ta je pri franšizi iz zvezne države Oregon preživel kar 11 sezon, začenja pa se nova era.
Houston ne želi biti več na dnu
Močno okrepljen v novo sezono vstopa Houston. Za Rakete sta poleti bajni pogodbi podpisala Fred VanVleet in Dillon Brooks. VanVleet, nekdanji branilec Toronta, je podpisal triletno, kar 130 milijonov dolarjev vredno pogodbo. Brooks bo v štirih letih v svoj že pospravil 80 milijonov dolarjev.
Houston je bil ena redkih ekip, ki je imel poleti veliko manevrskega prostora, kar se plač igralcev tiče. Omenjena sta bila ob pravem času prosta košarkarja, zdaj pa se jima smeji. Poleg tega je Rakete okrepil Jeff Green, z Denverjem v lanski sezoni prvak, kot četrtega pa so na naboru izbrali perspektivnega Amena Thompsona.
Konec ljubezni med Johnom Collinsom in Atlanto
John Collins, krilni center Atlante, je bil že kar nekaj let stalnica v pogovorih o morebitnih kandidatih za menjavo ekipe. Dolgo se ga je povezovalo z Dallasom, kjer bi lahko tvoril udarni dvojec z Luko Dončićem, na koncu pa je pristal v Utahu. Ta želi z njim narediti podobno kot je z Laurijem Markkanenom v lanski sezoni. Finec, ki je poleti opravil tudi obvezni finski vojaški rok, je v Salt Lake City prišel kot “pozabljen” košarkar, sezono pa končal s povprečjem kar 25 točk na tekmo in prvo uvrstitvijo na tekmo vseh zvezd.
Collins je na začetku kariere kazal izjemen potencial, ki pa je zamrl. V tretji sezoni v ligi je dosegal po 21 točk in 10 skokov na tekmo, s čimer je bil en najboljših mladih krilnih centrov. Od takrat je le nazadoval, tudi njegova vloga ob Traeju Youngu (in v lanski sezoni Dejounteju Murrayju) se je manjšala. To je priložnost za njegov nov začetek.
Je Dallas okrepil moštvo?
Dallas je v lanski sezoni povsem razočaral in ostal brez nastopa v končnici. Ura Luke Dončića v Dallasu tiktaka, lastnik franšize Marc Cuban si ne more privoščiti, da bi bila njegova ekipa spet povprečna. Pred letošnjo sezono je v Teksas pripeljal številna nova imena. Ob tem je Kyrie Irving podaljšal pogodbo za naslednje tri sezone.
Dončićevi novi soigralci so Seth Curry, Dante Exum, Richaun Holmes, Derrick Jones Jr. in glavna okrepitev poletja Grant Williams. Ta je prve štiri sezone v ligi preživel v Bostonu, zaigral je že na 61 tekmah v končnici lige NBA. Izkušenj ima kljub 24 letom že ogromno, jih lahko prenese še na ostale soigralce?
Dallas se je v sezoni 2021/22 uvrstil v konferenčni finale na zahodu, lani pa je razočaral. Čeprav ne spada v ožji krog favoritov za naslov, je cilj Luke Dončića šampionski prstan. Ga bo lahko osvojil v takšni zasedbi?
Evroligaška zvezdnika na ameriških parketih
Izjemno zanimivo bo videti, kako se bosta v najmočnejši ligi na svetu znašla košarkarja, ki sta še v lanski sezoni igrala v Evropi, oba pa imata v zadnjih treh sezonah po en naziv najkoristnejšega košarkarja evrolige. To sta Vasilije Micić (Oklahoma City Thunder) in Saša Vezenkov (Sacramento Kings).
Koliko priložnosti za igranje bosta sploh dobila? Obe ekipi ciljata na uvrstitev v končnico. Oklahoma ima izjemno širok kader, minute bodo porazdeljene med številne košarkarje, zato si Micić velike minutaže ne more obetati. Vezenkov bi lahko Sacramentu pomagal kot ostrostrelec z razdalje, tudi on pa si bo moral najprej pridobiti zaupanje glavnega trenerja Mika Browna. Ta je pred dvema tednoma namreč dejal, da ni prepričan, če bo aktualni MVP evrolige del njegove rotacije na parketu na začetku sezone.
Prvaki s šibko klopjo
Že res, da je Denver aktualni prvak lige NBA in da je tudi v novi sezoni en glavnih favoritov za naslov, vseeno pa ima nekaj težav. Predvsem s širino kadra. Prva peterka je nesporna: Jamal Murray, Kentavious Caldwell-Pope, Michael Porter Jr, Aaron Gordon in Nikola Jokić. Nato pa se pojavi veliko vprašajev.
V končnici lanske sezone je glavni trener Michael Malone igral le osem košarkarjev. Poleg omenjene peterice še Bruca Browna, Jeffa Greena in Christiana Brauna. Prvi je podpisal bogato pogodbo z Indiano, drugi s Houstonom. Christian Braun v svoji drugi sezoni računa na povečano vlogo s klopi. Veliko priložnosti bi letos lahko dobil Vlatko Čančar, ki pa si je na pripravah slovenske reprezentance pred svetovnim prvenstvom poškodoval koleno, zanj je sezona že končana.
Predvsem Bruca Browna, ki je v Indiani dobil dveletno pogodbo, vredno 45 milijonov evrov, bo Denver še kako pogrešal. V lanski sezoni je dosegal po 11,5 točke na tekmo, v končnici še točko več.
Sezona se začenja v noči na sredo, Dallas prvič igra dan kasneje, ko gostuje v San Antoniu. Za celoten spored Dallasa v sezoni 2023/24, kliknite tukaj.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!