Očetovska nadgradnja Luke Dončića

Košarka 12. Dec 202310:33 3 komentarji
Luka Dončić. Foto: Profimedia

Po rojstvu hčerke Gabriele je Luka Dončić še nadgradil svojo igro, po treh zmagah z okrnjeno postavo pa se bo Dallas v noči na sredo pomeril še z zasedbo LA Lakers.

Med poletno reprezentančno akcijo smo lahko na Okinavi in v Manili spremljali novo odliko Luke Dončića. Ni bil le z naskokom najboljši košarkar svoje reprezentance, temveč tudi pravi vodja. Znal je soigralca potegniti na stran in ga spodbuditi. Z ekipo je dihal na klopi, reprezentanco je nagovarjal v krogu. Na koncu je dal vedeti, da je končno sedmo mesto ob vloženem trudu realen domet, kar je precej drugače kot leto pred tem na EuroBasketu.

Zdi se, da je s podobno vodstveno miselnostjo vstopil tudi v novo sezono lige NBA, v kateri je Dallas po njegovi zaslugi po dobri četrtini rednega dela pri 14 zmagah in 8 porazih, kar ga uvršča na visoko tretje mesto lestvice zahodne konference. Prav zadnja tekma proti Memhisu (120:113) je osvetlila ta Ljubljančanov element. “Bili smo oslabljeni, zato sem vsem soigralcem povedal, naj bodo pripravljeni. Biti vodja. To je pomembno. Letos sem na tej ravni boljši. Prav zato so takšne zmage toliko bolj dragocene,” je po tekmi dejal LD 77, ki je v kar 44 minutah dosegel 35 točk, 8 skokov in 6 asistenc.

Za Dallas je bila to tretja zaporedna zmaga. Dončić je sedem preizkušenj v nizu končal s strelskim učinkom +30 in kar deset s +25. Na zadnjih petih tekmah je vknjižil vsega en poraz. Zavidanja vredna pa je tudi njegova statistika po dvodnevnem “očetovskem dopustu”. Po izpuščeni tekmi ob rojstvu hčerke Gabriele, katere ime se na vsaki tekmi znajde tudi na očetovem športnem copatu, njegovo povprečje znaša 36 točk, 10,3 skoka in 13 asistenc.

Niz bo skušal 24-letni Ljubljančan podaljšati že v noči na sredo, ko se bo Dallas pomeril z LA Lakers, še povsem svežimi zmagovalci novega pokala lige NBA. “Ponosen sem na ekipo, ki se je odlično odzvala na vse težave. Lakers? Težko bo. Vedno je težko igrati dve zaporedni tekmi. Poleg tega gre za ekipo, ki se je v zadnjem obdobju dvignila. Veliko bo treba postoriti, da jih premagamo,” pravi trenutno drugi strelec in četrti podajalec lige, ki se znova ubada z zdravstvenimi težavami.

Na zadnji tekmi je namreč grdo padel na hrbet, po tekmi pa negodoval še zaradi oteklega kolena. Vseeno bo proti LeBronu Jamesu, na katerega je ob prvem soočenju še čakal, da mu je poklonil dres, na zadnji tekmi pa mu je spektakularno spustil žogo med noge, stisnil zobe. In verjetno postregel s kakšno novo čarovnijo. Kot na tekmi proti Memphisu, ko pa, med drugim, znova ni mogel iz svoje kože. Ob žvižgih si je namreč z imitiranjem joka privoščil gledalce, po tekmi pa se je pritoževal nad sodniki. ”Naj se umirijo in mi pustijo igrati ter tudi govoriti tekmecem,” je dejal.