Od vseh najbolj priljubljenih moštvenih športov Slovenija največji mednarodni ugled uživa v košarki. Temu pritrjuje zaupanje v slovensko košarkarsko stroko, ki svoje znanje naprej prenaša na vseh koncih sveta. Preverili smo, kateri slovenski trenerji so na tujem trenutno v najbolj prepoznavnih vlogah.
V Evropi so trenerji s sončne strani Alp prisotni v vseh najmočnejših državnih prvenstvih, med drugim v Španiji, Turčiji in Nemčiji. Zastopajo tudi barve klubov iz evrolige in evropskega pokala. Pri slednjem imamo Slovenci tudi aktualnega prvaka – Jako Lakovića z Gran Canario.
V ZDA medtem nase vse bolj z roba parketa opozarja nekdanji reprezentant in dolgoletni član lige NBA Beno Udrih, ki deluje v razvojnem moštvu franšize Milwaukee Bucks. V Nemčiji denimo odlično zgodbo piše Sašo Filipovski, v Würzburgu pa lahko računa tudi na pomoč Dejana Mihevca. Našteli smo 16 imen na delu v tujini.
Aleksander Sekulić (Lokomotiv Kuban/Rusija)
Začnimo s slovenskim selektorjem. Prvi, ki je Slovenijo popeljal na vsa tri velika tekmovanja v nizu – EP, SP in OI – si je že leta 2022 angažma našel v Rusiji, kjer je prevzel Lokomotiv Kuban. Ob začetku sezone je v razširjenem ruskem superpokalu izgubil šele v finalu. V prvenstvu je trenutno po 20 krogih na 4. mestu (14-6). Lani je v končnici z nastopi sklenil v polfinalu. Njegov pomočnik je prav tako Slovenec Jernej Valentinčič.
Jaka Laković (Gran Canaria/Španija)
Trenutno morda najbolj vroče slovensko trenersko žezlo se kuje na Kanarskih otokih. Jaka Laković je nase pošteno opozoril z delom v nemškem Ulmu. Močna vez s Španijo, kjer je igral doberšn del svoje kariere, ga je nato ponesla v Gran Canario in že v svoji prvi sezoni osvojil evropski pokal. Lahko ga označimo za nesojenega evroligaškega stratega, saj si je z naslovom njegov klub priboril vozovnico za evropsko košarkarsko elito, a jo zavrnil.
Sašo Filipovski in Dejan Mihevc (Würzburg Baskets/Nemčija – trener in pomočnik)
V Nemčiji izjemno uspešno zgodbo piše slovenska trenerska naveza Sašo Filipovski – Dejan Mihevc. Filipovski se je na klob kluba, ki se je boril pred izpadom, usedel decembra 2021. Danes je Würzburg stabilen član bundeslige, ki udarja nad pasom. Trenutno je celo na visokem 4. mestu lestvice in dosega izide daleč nad pričakovanji, vsaj glede na proračun kluba, ki je med manjšimi v ligi. Pred letošnjo sezono mu je kot pomočnik na pomoč priskočil še Dejan Mihevc.
Jure Zdovc (Bursaspor/Turčija)
V močni turški ligi letos deluje Jure Zdovc. Eno večjih slovenskih košarkarskih imen sedi na klopi Bursasporja, ki ga slovenski in predvsem ljubljanski ljubitelji košarke zagotovo dobro poznate. Bursa je trenutno na prvenstveni lestvici na 7. mestu (7-8), medtem ko je v ligi prvakov z nastopi sklenila v skupinskem delu, čeprav je na 6 tekmah iztržila 3 zmage. Enak izkupiček so imeli vsi štirje klubi, a so najkrajšo potegnili Turki.
Beno Udrih (Wisconsin Herd/ZDA)
Nekdanji odlični organizator igre Beno Udrih se vse bolj uveljavlja tudi v trenerskih vodah. Čeprav bi lahko to sezono sedel celo na klop London Lions, člana EuroCupa, se je odločil, da ostane v ZDA. Po dveh službah, najprej v vlogi pomočnika pri razvojni ekipi New York Knicks in nato še razvojnega trenerja pri New Orleans Pelicans, je prvič v glavno vlogo skočil pri Wisconsin Herd, razvojni ekipi Milwaukee Bucks. Začel je odlično, po štirih tekmah ima to sezono na računu le zmage.
Andrej Žakelj (Budućnost/Črna gora)
Počasi, a zanesljivo, se vse višje po evropski klubski piramidi prebija Andrej Žakelj. Z odličnim delom v Studentskem Centru si je prislužil prestop k sosedu v Podgorici in enemu izmed velikanov z območja nekdanje skupne države – Budućnosti. 45-letni Postojnčan je trenutno na 4. mestu na lestvici lige ABA in evropskem pokalu v krčevitem boju za končnico.
Dejan Jakara (SC Derby Podgorica/Črna gora)
V Črni gori trenutno delujeta dva slovenska stratega. Po odhodu Žaklja v Budućnost je njegov izpraznjen sedež zapolnil Dejan Jakara, ki si je ime ustvaril z dobrim delom pri Kansai Helios Domžale. Derby je njegova druga izkušnja s tujino, potem ko je eno sezono že pred prihodom ob Kamniško Bistrico deloval na Brnu. V ligi ABA je klub za zdaj vodil na šestih tekmah in vpisal tri zmage ter tri poraze, dva sta prišla proti Zvezdi in Partizanu, medtem ko je že uspel “skalpirati” Žaklja v Budućnosti.
Rado Trifunovič (Fenerbahče/Turčija – pomočnik)
Za stik z evroligo trenutno skrbi nekdanji selektor Slovenije Rado Trifunović. V Carigradu deluje že četrto sezono, tam pa je imel priložnost sodelovati z nekaterimi največjimi trenerskimi imeni s stare celine: Igor Kokoškov, Aleksandar Đorđević, Dimitrios Itoudis in Šarunas Jasikevičius.
Gašper Okorn (Selektor Madžarske)
Na Madžarskem je že lep čas brez dvoma najbolje cenjeno slovensko košarkarsko ime Gašper Okorn. Ustvaril si ga je z delom v Falcu Szombathely, kjer je klub dvignil nekaj ravni višje. Njegov doprinos madžarski košarki je ostal v dobrem spominu, saj so ga pred kratkim poklicali z madžarske zveze in mu ponudili mesto selektorja članske reprezentance. Tako trenutno opravlja dve funkciji, potem ko je leta 2022 sprejel tudi mesto glavnega trenerja v novomeški Krki in jo ekspresno vrnil v elitno druščino lige ABA.
Dalibor Damjanović (Kaposvari/Madžarska)
Na Madžarskem deluje tudi Dalibor Damjanović, predhodnik Okorna pri Krki. Od decembra 2023 sedi na klopi Kaposvarija v prvoligaški druščini. Še vedno je Damjanović tudi eden od pomočnikov selektorja Sekulića pri slovenski reprezentanci.
Simon Petrov (OSE Lions/Madžarska)
Na Madžarskem v prvi ligi deluje še tretji strokovnjak, ki je tesno povezan z novomeško košarko – Simon Petrov. Vodi Leve iz Oroszlanyja, kjer je na čelu od začetka sezone 2022/23.
Gašper Potočnik (Soproni/Madžarska)
Četrti slovenski trener, ki deluje na Madžarskem, je Gašper Potočnik. Po Körmendu in Szolnokem je lani prevzel še Soproni. Na klop je sedel le nekaj dni pred Damjanovićem v Kaposvariju, imenovan je bil na začetku decembra 2023.
David Dedek (Zastal Zielona Gora/Poljska)
Še ena država, kjer je slovensko znanje zelo cenjeno, je Poljska. Že vrsto let tam deluje David Dedek, od lani kot trener Zastal Zielona Gora.
Bojan Lazić (Kazma/Kuvajt)
Slovenija je zastopana tudi na Bližnjem vzhodu. Bojan Lazić ima zelo pisano kariero, v kateri je kot pomočnik deloval tudi pri Olimpiji, Partizanu in Zvezdi. Pred sezono 2023/24 se je pridružil kuvajtskemu klubu Kazma.
Slobodan Subotić (M Garid/Mongolija)
Za konec velja omeniti še veliko trenersko ime, ki je na delu v tujini večji del kariere. Slobodan Subotić si je ime ustvaril kot igralec Smelt Olimpije in Arisa. Slednji mu je odprl vrata v Grčijo, sedel je tudi na klopi obeh velikanov, Olympiacosa in Panathinaikosa. Po izkušnji v Slonokoščeni obali in na Cipru je zdaj odšel še v Mongolijo, kjer s svojim sinom Leonom deluje pri Garidu.
Močan odtis v Aziji
Čeprav trenutno v kakšni večji azijski ligi ni slovenskih trenerjev, sta do pred kratkim več let tam znanje delila dva naša strokovnjaka. Memi Bečirović je sedem let živel in delal na Kitajskem. Najprej je v kitajski elitni ligi CBA vodil Jiangsu Dragons, leta 2020 pa prevzel Nanjing Monkey Kings in se v Slovenijo vrnil leto pozneje. Trenutno je brez kluba in ga po naših informacijah Kitajska še naprej zanima. Na Japonskem pa je v prvi ligi na klopi Čiba Jets Funabaši tri leta deloval zdajšnji trener Cedevite Olimpije Zoran Martić.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje