West Ham po drami v končnici zmagovalec konferenčne lige

Evropa 7. Jun 202319:58 > 23:50 0 komentarjev

Nogometaši londonskega West Hama so zmagovalci konferenčne lige. V finalu tretjerazrednega evropskega klubskega tekmovanja so v Pragi z 2:1 (0:0) premagali Fiorentino in nasledili Romo, ki je v minuli sezoni dobila premierno izvedbo tega tekmovanja.

Prvi polčas drugega finala v zgodovini konferenčne lige bo hitro odšel v pozabo. Ekipi s previdno igro nista navdušili, število priložnosti, ki sta si jih ustvarili, pa bi lahko prešteli na prste ene roke. Še najlepšo si je v 12. minuti pripravil vezist West Hama Declan Rice, ko je sprožil z roba kazenskega prostora, a a bil za malenkost premalo natančen. Še manj odločni so bili nogometaši Fiorentine, ki so imeli posest žoge kar 65 odstotkov igralnega časa, a so v slačilnico odkorakali brez strela v okvir nasprotnikovih vrat.

Nemara še najbolj zanimiv trenutek se je zgodil globoko v sodnikovem dodatku, ko je mrežo Angležev zatresel Luka Jović, a je bil gol po pregledu posnetka zaradi prepovedanega položaja razveljavljen. Za kar nekaj hude krvi pri Firenčanih so sicer poskrbeli angleški navijači, ki so proti njihovem kapetanu Christianu Biraghiju zmetali plastične kozarce, eden od teh pa ga je zadel v glavo. Kljub manjši rani je branilec tekmo lahko nadaljeval.

Prav Biraghi se je v središču pozornosti znova znašel v 60. minuti, potem ko je v svojem kazenskem prostoru igral z roko. Glavni sodnik, Španec Carlos del Cerro Grande, je po ogledu posnetka pokazal na najstrožjo kazen, ki jo je za West Ham dve minuti pozneje uspešno v vodstvo spremenil Mohamed Said Benrahma.

Dotlej nezanimiv finale se je nenadoma močno razživel, saj je italijanski predstavnik silovito napadel. Branilci West Hama so se znašli pod precejšnjim pritiskom in mu pet minut po prvem golu na tekmi podlegli, ko je izid poravnal Giacomo Bonaventura.

Ko je že kazalo na ponovitev scenarija izpred tedna dni, ko sta se v finalu lige Evropa Roma in Sevilla po rednem delu razšla brez zmagovalca, je nogometaše Fiorentine presenetil Jarrod Bowen, ki je izkoristi sijajno podajo Lucasa Paquete, pobegnil nasprotnikovim branilcem in zadel za novo vodstvo West Hama.

Firenčani so v izdihljajih tekme napadli na vso moč, a na koncu morali priznati premoč Londončanom, ki so osovjil isvojo prvo evropsko lovoriko po letu 1999, ko so slavili v pokalu Intertoto. Fiorentina ostaja pri osvojenem pokalu pokalnih zmagovalcev iz leta 1961.