Nogometni spektakel v Stožicah z dvema velikima napakama

Liga prvakov 8. Avg 202322:50 > 22:56 1 komentar

Olimpija je na razprodanem nogometnem spektaklu v Stožicah na prvi tekmi 3. kroga kvalifikacij z 0:3 izgubila proti Galatasarayu in ostala brez realnih možnosti za uvrstitev v ligo prvakov. Tekmo sta odločili dve veliki napaki v obrambi Ljubljančanov.

V izjemnem navijaškem vzdušju, kar za Stožice, vajene reprezentančnih navijaških uspavank, ni vsakdanje – k njemu pa so prispevali tako domači kot gostujoči navijači -, je Olimpija v lov na play-off za ligo prvakov krenila z nekoliko spremenjeno postavo.

V primerjavi z enajsterico, ki je igrala na nepozabni povratni tekmi proti Ludogorcu pred tednom dni, smo v domači ekipi videli dve spremembi.

Na klop se je sploh prvič v Evropi v tej sezoni usedel Mustafa Nukić, medtem ko vezist Augustin Doffo zaradi kazni ni smel nastopiti. Od prve minute sta tako zaigrala Saar Fedida, ki je v kvalifikacijah za ligo prvakov do te tekme odigral vsega 14 minut proti Valmerii v prvem krogu, in Admir Bristrić. Tudi on je mesto v začetni enajsterici na evropski tekmi dočakal prvič v tej sezoni. Pred tem je zbral 50 minut igre na dveh tekmah proti Valmerii.

Pri Galatasarayju trener Okan Buruk, kot je govoril na novinarski konferenci dan pred tem, v začetno enajsterico ni uvrstil največjega zvezdnika turškega prvaka Maura Icardija. Najuspešnejši turški klub, ki je leta 2000 zmagal tudi v pokalu UEFA, v Ljubljani ni mogel računati niti na dva na nogometni tržnici najbolj vredna nogometaša, Italijana Nicola Zaniola in dolgoletnega zvezdnika angleške premier lige Wilfrieda Zahaja. Oba sta poškodovana.

Navijači obeh ekip so se spomnili na poplave

Za začetek velja omeniti tudi gesto nekaj sto turških navijačev, ki so prišli na dolgo pot v Slovenijo in se ji ob nedavnih uničujočih poplavah poklonili s transparentom podpore. “Stojimo vam ob strani, Slovenija,” so zapisali na njem.

Na žrtve poplav so se spomnili tudi člani domače navijaške skupine Green Dragons, ki so bili v zadnjih dneh tudi zelo aktivni pri odpravljanju posledic velike naravne katastrofe. “Za dežjem vedno posije sonce. Drži se, zelena Slovenija,” so sporočili.

Ob teh besedah je bilo zelo toplo pri srcu zagotovo tudi predsednici Slovenije Nataši Pirc Musar in prvemu možu Uefe Aleksandru Čeferinu, ki sta obiskala enega največjih nogometnih spektaklov na slovenskih tleh zadnjih let. Ob njima je bilo v Stožicah skoraj 14 tisoč duš. Največji slovenski stadion je bil namreč razprodan. Seveda je moral biti zraven tudi selektor članske reprezentance Matjaž Kek.

V Stožicah so bili tudi Nataša Pirc Musar, Aleksander Čeferin in Matjaž Kek. FOTO: Profimedia.

Galatasaray izkoristil darilo in zadel za vodstvo

Kaj so vsi zbrani videli? Pogumno Olimpijo, ki je bila v prvih nekaj minutah še nekoliko prestrašena, kar bi že v drugi minuti skorajda kaznoval Cedric Bakambu, potem pa je zaigrala zelo odločno. Večji del prvega polčasa je bila vsaj enakovredna turškemu nogometnemu velikanu, a v deveti minuti naredila veliko napako in prejela gol.

Žogo je takrat na svoji polovici izgubil David Sualehe, ukradel mu jo je Baris Alper Yilmaz, prišel v kazenski prostor in podal do Kerema Aktürkogluja, ki je brez težav rutinirano zadel. Prej in za tem pa je bila Olimpija zelo dobra in nizala akcije pred nasprotnikovim golom.

Gol Kerema Aktürkogluja:

Že pred golom je legendarnega Fernanda Muslero v vratih gostov s strelom od daleč dodobra namučil Fedida.

V 14. minuti sta sijajno akcijo izpeljala Portugalca Rui Pedro in Sualehe, ki je z leve strani osamljen prišel do strela, toda žal ni zadel.

V 19. minuti je s strelom z roba kazenskega prostora poskusil tudi Svit Sešlar, a to storil slabo, v 20. minuti pa so Stožice eksplodirale.

Razveljavljen zadetek Admirja Bristrića:

Po globinski podaji je pred gol prišel Bristrić, preigral danskega branilca Victorja Nelssona, ki je ob tem padel, potem rutinirano obšel še Muslero in zabil.

Navijači so noreli, a na žalost ne za dolgo. Malo za tem se je s piščalko oglasil Šved Andreas Ekberg in gol zaradi domnevnega prekrška razveljavil. Zelo sporna odločitev, ob kateri je lahko danski branilec Galatasaraya svojemu skandinavskemu kolegu rekel le: “Hvala!”

Še nekaj priložnosti je seveda imel tudi Galatasaray – natančneje dve -, a je obe zaustavil tudi tokrat odlično razpoloženi Matevž Vidovšek. V 27. minuti je ustavil strel z glavo po kotu, ki ga je v njegova vrata močno usmeril Abdülkerim Bardakci, minuto za tem pa dobil še en dvoboj z Bakambujem.

Po drugi veliki napaki Olimpije je bilo 0:2

Domači trener Joao Henriques je ob polčasu menjal in namesto Fedide na igrišče poslal Nemanjo Motiko, že v 48. minuti pa je Olimpija doživela novo hladno prho. Tudi tokrat po veliki napaki obrambe.

Žogo je na svoji polovici v noge nasprotnika podal Ahmet Muhamedbegović, kar so gostje hitro izkoristili. Dries Mertens je poslal globinsko podajo za Barisa Alperja Yilmaza, ki pa ga je vratar Olimpije Vidovšek prehitel in žogo pred njim izbil. Na žalost naravnost na noge belgijskega veterana Mertensa, ki je brez težav zadel.

Gol Driesa Mertensa:

V 52. minuti se je po novem strelu Bakambuja spet izkazal Vidovšek, le minuto za tem pa je imel na drugi strani veliko priložnost za zmanjšanje zaostanka Ivan Posavec. Prišel je do strela z nekaj metrov, toda na žalost ni zadel. Žoga je zletela čez gol.

V 57. minuti se je po novi veliki napaki obrambe Olimpije, izgubljeni žogi pred svojimi vrati, zdelo, da je vse odločeno. Bardakci je zadel še drugič na tekmi in se veselil vodstva Galatasaraya s 3:0. Ne za dolgo. Sodnik je po posredovanju Vara tretji zadetek Turkov zaradi prepovedanega položaja na začetku akcije gol upravičeno razveljavil.

Matevž Vidovšek se je spet izkazal z nekaj obrambami. FOTO: Profimedia.

Turki v 91. minuti zapečatili usodo Ljubljančanov

Pozneje se je igra umirila. Tempo igre Olimpije je padel, medtem ko so gostje rutinirano držali vodstvo v rokah in imeli popoln nadzor nad dogajanjem na igrišču.

Kazalo je, da bo tako do konca tekme, potem pa so prvi minuti sodnikovega dodatka gostje dokončno zapečatili usodo Ljubljančanov. Po kotu z desne strani je za končnih 0:3 zadel rezervist Halil Dervisoglu.

Gol Halila Dervisogluja:

Do zadnjega sodnikovega žvižga se izid ni spremenil in Turki so iz Ljubljane odnesli visoko prednost. Seveda možnosti v teoriji še obstajajo, praksa pa pravi, da se bo Olimpija v nadaljevanju evropske sezone potegovala za ligo Europa.

Čeprav bi bilo z nekaj več sreče in predvsem spretnosti tudi drugače. Kdo ve, kaj bi se zgodilo, če tokratnega velikega nogometnega spektakla, ki si zasluži v vseh pogledih zasluži poklon, ne bi pokvarila z dvema res velikima napakama v obrambi …

Olimpija – Galatasaray 0:3 (0:1)

Stadion Stožice, gledalcev 13.700, sodniki: Ekberg, Lundgren Klitte in Nyberg (vsi Švedska).

Strelci: 0:1 Aktürkoglu (9.), 0:2 Mertens (48), 0:3 Dervisoglu (90+1.).

Olimpija: Vidovšek, Sualehe, Muhamedbegović, Ratnik, Rui Pedro (od 86. Jakupović), Jorge Silva, Sešlar (od 86. Nukić), Posavec (od 77. Gavrić), Elšnik, Fadida (od 46. N. Motika), Bristrić (od 65. Lucas).
Galatasaray: Muslera, Karatas (od 63. Dubois), Bardakci, Nelsson, Boey, Oliveira (od 86. Ayhan), Kutlu, Aktürkoglu, Mertens (od 74. Akgün), Yilmaz (od 86. Dervisoglu), Bakambu (od 74. Icardi).

Rumeni kartoni: Motika, Jakupović; Oliveira, Dervisoglu.