Američani uspeli odščipniti točko Angležem

Katar 2022 25. Nov 202221:45 0 komentarjev

Šesti dan svetovnega prvenstva v Katarju je prinesel začetek drugega kroga, v ospredju pa skupini A in B. Iran je po slabi predstavi z Anglijo danes zablestel s premočjo nad Walesom in zmagal z zadetkoma v sodnikovem podaljšku. Gostitelji Katarci so se na drugi tekmi pomerili proti Senegalu, tudi tokrat pa domačini niso pokazali dobre predstave in izgubili še drugič (1:3). Nizozemska je remiziral z Ekvadorjem (1:1). Na zadnji tekmi dneva med Anglijo in reprezentanco ZDA gledalci niso videli zadetkov.

Angleži so bolje začeli dvoboj z Američani in imeli prvo lepšo priložnost. Jude Bellingham je lepo zaposlil Bukaya Sakaja, ta je v kazenskem prostoru našel Harryja Kana, ki pa je z lepega položaja zadel le ameriški blok. V 26. minuti pa prva velika priložnost za Američane. Timothy Weah je lepo podal v kazenski prostor, kjer je bil v sredini povsem sam Weston McKennie, njegov strel s prve pa je zletel preko vrat Jordana Pickforda.

Američani so še naprej igrali bolje od Angležev. V 33. minuti je izjemno poizkusil Christian Pulisic, njegov strel pa je zadel prečko vrat Jordana Pickforda. Te priložnosti so prebudile tudi Anglijo, ki je ob koncu prvega polčasa pritisnila. Priložnosti sta imela Bukayo Saka in Mason Mount, a mreža Matta Turnerja je po 45 minutah mirovala.

V drugem polčasu večjih priložnosti ni bilo, večina bitk je potekala na sredini igrišča. Američani so lahko parirali favoriziranemu nasprotniku, ki si lepših situacij pred vrati Matta Turnerja ni uspel ustvariti. V 93. minuti pa vendarle najlepša priložnost za angleško reprezentanco v drugem polčasu. Po prostem strelu, ki ga je izvajal Luke Shaw, je do strela z glavo prišel Harry Kane, žogo pa je preslabo zadel.

Bledi Nizozemci do točke proti Ekvadorju

Nizozemci so začeli udarno in povedli že v 6. minuti, ko je tulipane v vodstvo z izjemnim strelom popeljal Cody Gakpo. Nato do samega zaključka prvega polčasa nismo videlo omembe vredne priložnosti, so pa na zadnji akciji prvega polčasa Ekvadorci prišli do izenačenja, toda veselje je prekinil sodnik, saj so s pomočjo VAR-a zadetek zaradi prepovedanega položaja razveljavili.

Tudi v nadaljevanju srečanja smo spremljali izredno bledo predstavo Nizozemske. Ekvador je v 49. minuti povsem zasluženo prišel do izenačenja, strele pa je bil znova Enner Valencia. Tudi po izenačenju pa se varovanci Gustava Alfara prevladovali in si pripravili lepše priložnosti. V 58. minuti je Gonzalo Plata stresel prečko, tulipani pa so lahko srečni, da so prejeli zgolj en zadetek.

Senegal izločil domačine

Večji del prvega polčasa so bili nevarnejši Senegalci, ki pa niso uspeli prebiti obrambe domačinov. Katar je do prve resne priložnosti prišel po protinapadu v 34. minuti. Akram Afif se je znašel v odličnem položaju v kazenskem prostoru Senegala, ko mu je v hrbet priletel Ismaila Sarr in ga podrl. Sodnik Antonio Mateu je na začudenje in jezo domačih nogometašev le odmahnil z roko.

Ni trajalo dolgo za nov šok Katarja. V svojem kazenskem prostoru je izjemno nespretno posredoval Boualem Khoukhi, do povsem neoviranega strela je prišel Boulaye Dia in darilo pretvoril v vodstvo Senegala.

Le dobre tri minute po nadaljevanju drugega polčasa pa so Senegalci še povišali svojo prednost. Akcijo je zaključil Famara Diedhiou in poglobil krizo Katarcev.

Zgodovinski prvi zadetek na svetovnih prvenstvih za Katar je v 78. minuti dosegel Mohammed Muntari. Toda upanje za morebitno izenačenje in prvo točko na svetovnem prvenstvu ni trajalo dolgo, v 84. minuti je Bamba Dieng dosegel še tretji zadetek za Senegal, Katarci pa se s tem porazom praktično že poslavljajo od preboja v izločilne boje.

Iran v izdihljajih poplačan za trud

Valižani so na SP nazadnje nastopili davnega leta 1958 in se takrat ustavili v četrtfinalu, na prvo zmago po 64 letih suše na mundialih pa bodo morali še počakati. Danes bi bili lahko otočani presrečni, da so vknjižili drugo točko, saj je imel Iran ogromno priložnosti za zmago, trud Azijcev pa je bil poplačan v 98. minuti, ko je s strelom z roba kazenskega prostora zadel Rouzbeh Cheshmi. Član domačega kluba Esteghlal je prišel do žoge na robu kazenskega prostora in natančno pomeril z desnico ter ob vratnici ukanil rezervnega vratarja Dannyja Warda.

Ko so Valižani nato res vse sile usmerili v napad, je zasedba v belih dresih izvedla še en hiter protinapad, ki ga je s čudovitim lobom prek Warda zaključil Rahmi Rezaeian in “perzijsko” rajanje se je lahko začelo.

Wales je od 85. minute igral z nogometašem manj v polju, potem ko je bil Wayne Hennessey izključen. Vratar Nottingham Foresta je daleč od vrat naletel na prodirajočega Azmouna in gvatemalski sodnik Mario Escobar je, ob pomoči VAR sobe, pokazal predčasno pot v slačilnico. To je bila sploh prva izključitev na letošnjem svetovnem prvenstvu v Katarju.

Iran se bo v zadnjem krogu proti ZDA pomeril za napredovanje, Wales čaka zahtevna naloga v obliki Anglije.