Favorizirani Brazilci pristrigli krila srbskim orlom

Katar 2022 24. Nov 202218:45 > 22:08 0 komentarjev

Četrtek na svetovnem prvenstvu v Katarju je prinesel boje še v zadnjih dveh skupinah, G in H. Prvi so bili v Al-Wakrahu na delu nogometaši Švice in Kameruna, za minimalno zmago evropske reprezentance je zadel član Monaca, Breel Embolo. Drugi obračun dneva med Urugvajem in Južno Korejo se je končal brez zadetkov. Na uvodni tekmi je zmagal tudi Portugalska, ki pa se je pošteno mučila za tri točke proti Gani (3:2). Na papirju najzanimivejši obračun se je začel ob 20. uri, na katerem pa je Brazilija z 2:0 ugnala Srbijo.

Čeprav so imeli Brazilci več od igre v prvem polčasu, pa si izrazitejše priložnosti niso uspeli priigrati. Še najbolj nevaarna sta bila zvezdnik madridskega Reala Vinicius Jr. in Raphinha, ki pa vseeno nista uspela ogroziti srbskega vratarja.

Tudi v drugem polčasu so Brazilci nadaljevali s pritiskom. V 60. minuti se je za strel odločil Alex Sandro, veselje pa mu je preprečila vratnica. Srbska obramba je prvič na obračunu pokleknila v 62. minuti, ko je bil na pravem mestu Richarlison. Nogometaš Tottenhama pa je v 73. minuti z izjemnim zadetkom še povišal vodstvo Brazilije.

Do konca srečanja so igrali praktično le še petkratni svetovni prvaki, Srbi pa so povsem popustili. Na koncu pa bi bil lahko zmaga Brazilije še bolj prepričljiva, saj so imeli veliko priložnosti, ki so ostale neizkoriščene ali pa je posredoval srbski vratar.

Portugalci živeli nevarno, na koncu vendarle do zmage

Težko bi našteli veliko pravih priložnosti v prvem polčasu. Gana je povsem prepustila nadzor nad srečanjem, tudi iz protinapadov si niso priigrali nobenega strela proti vratom portugalskega vratarja. Po dveh minutah podaljška sta ekipi odšli na odmor z neodločenim izidom. Portugalska je prevladovala in bi verjetno morala doseči gol, vendar je Cristiano Ronaldo zapravil dve dobri priložnosti.

Nadaljevanje drugega polčasa je bilo praktično identično prvemu, sledil pa je izjemen zaključek. V zadnjih 25 minutah tekme smo videli kar pet zadetkov. Prvi je mrežo Gane načel Ronaldo, ki je v 65. minuti izkoristil najstrožjo kazen. Portugalski zvezdnik je tako postal prvi nogometaš, ki je zadel na petih svetovnih prvenstvih.

Sledila je vrnitev Gancev, v 73. minuti je izenačil Andre Ayew. V dobrih dveh minutah (78. in 80.) so Portugalci zadeli še dvakrat in zdelo se je, da je tekma povsem odločena. Toda trenutek nezbranosti v obrambi je vrnil upanje Gani, ki je v 89. minuti izid znižala.

V dolgem sodniškem podaljšku bi lahko obe reprezentanci zadeli v polno, saj so se ponudile mnoge priložnosti, največjo za izenačenje je ponudil kar portugalski vratar Diogo Costa, ki je skorajda podaril Gani izenačenje v 10. minuti sodnikovega podaljška, vendar so se nogometni bogovi nasmehnili njemu in ne Iñakiju Williamsu, tako da so na koncu tri točke vendarle dobili varovanci Fernanda Santosa.

Brez zadetkov v Al Rayyanu

V prvih 20 minutah se na obračunu ni zgodilo veliko, ekipi sta predvsem bili bitko na sredini igrišča. Šele v 20. minuti je zvezdnik madridskega Reala Fede Valverde sprožil prvi strel na tekmi, pa še ta ni bil preveč nevaren za vratarja Južne Koreje.

V 22. minuti so Urugvajci prvič resneje zapretili, a Darwin Nunez ni uspel zadeti žoge, ki jo je s strani podal Luis Suarez.

Južni Korejci so bili nevarni predvsem iz protinapadov, a tudi na postavljeno obrambo so v prvem polčasu igrali dobro. V 34. minuti je po lepi akciji povsem sam v kazenskem prostoru ostal napadalec Hwang, njegov strel pa je zletel preko vrat Urugvaja.

43. minuta pa je prinesla najlepšo priložnost prvega polčasa za Urugvaj. Po kotu je bil izkušeni branilec Diego Godin najvišji v kazenskem prostoru, njegov strel pa je zadel vratnico.

Tudi v nadaljevanju tekme nismo videli preveč atraktivnega obračuna, še najbližje zadetku je bil Valverde, ki je v 90. minuti srečanja stresel vratnico.

Urugvaj se bo v drugem krogu pomeril z Portugalsko, Južna Koreja pa z Gano.

Kamerunce razžalostil kar njihov rojak

Prvo srečanje četrtkovega programa so odigrali Švicarji in Kamerunci.

Zmagovalca je odločil začetek drugega polčasa, v katerega so Kamerunci odšli kar malce zaspano, v primerjavi z zelo dobrim prvim delom.

Edini zadetek je tako padel v 48. minuti, ko je trojica Remo Freuler, Xherdan Shaqiri in Breel Embolo lepo izigrala kamerunsko obrambo. Prvi je kakšnih 30 metrov od gola na desni lepo videl vtekajočega krilnega igralca Chicaga, ta je tik pred gol dostavil natančno žogo do Embola, ki mu z bližine ni bilo težko zaključiti. Gola napadalec ni proslavljal, saj je rojen v Kamerunu.

Kamerunci so bili v prvem polčasu zelo nevarni, priložnosti za gol sto imeli Karl Toko Ekambi v 10. minuti, le par minut kasneje je vrata Yanna Sommerja v samostojnem prodoru  Eric Maxim Choupo-Moting, a ga je Silvan Widmer dovolj dobro oviral.

Edino resnejšo priložnost za izenačenje so imeli Afričani nato le še v 57. minuti, ko je Choupo-Moting spet dokazal, zakaj je pri Bayernu vse bolj spoštovan. Podal se je v prodor, preigral dva igralca, vendar do vrat Švice dospel iz skoraj mrtvega kota, tako da Sommer ni imel bistvenih preglavic strel odbiti v kot.

V 95. minuti bi lahko Haris Seferović prednost povišal in dokončno odločil zmagovalca, a je okleval ter zadel kamerunskega branilca. Ostalo je pri 1:0.