Raziskava kaže na sum prirejanja PCR testa Novaka Đokovića

ATP 29. Jan 202216:50 > 17:55 23 komentarjev
Novaka Đokovića so takole prepeljali pred sodnika, ki je potrdil deportacijo. Foto: REUTERS/Loren Elliott via Guliver

Tudi dva tedna po koncu sage Novaka Đokovića in njegovega pravnega boja za nastop na OP Avstralije na plan prihajajo novi zapleti. Tokrat so za njih poskrbeli novinarji BBC-ja, ki so izpostavili sumljivo zaporedno številko njegovega pozitivnega testa na koronavirus.

Po neuspešnem sodnem boju in deportaciji iz Avstralije se je Novak Đoković v Srbijo vrnil 17. januarja. Zaradi necepljenosti proti koronavirusu se je zataknilo z veljavnostjo vize, čeprav so mu organizatorji OP Avstralije zagotovili, da bo lahko nastopal z zdravniško izjemo.

Natanko 16. decembra je namreč oddal pozitiven izvid PCR testa, a prav ta datum se je zdaj znašel v središču pozornosti. Nenavadna je namreč serijska oziroma potrditvena številka tega testa, ki meče velik dvom na točnost podatkov in resničnost testa.

Spomnimo, Đoković se je na koronavirus testiral dvakrat. 16. decembra je uradno oddal pozitiven in 22. decembra negativen test, oba je predstavil tudi na avstralskem zveznem sodišču, kjer so mu naposled tudi potrdili deportacijo.

Prirejen datum pozitivnega PCR testa?

Vsak test na koronavirus izveden v Srbiji z Instituta za javno zdravje dobi unikatno potrditveno številko. Prvi Đokovićev pozitiven test je po serijski številki povsem izven sekvence. Ne le to, številka drugega testa (7320919), ki ga je oddal šest dni pozneje, je celo nižja od prvega testa (7371999). O tem odstopanju je že 11. januarja poročal Spiegel, angleški novinarji pa so šli še korak dlje.

Novinarji BBC-ja so namreč preverili, če so te številke res generirane v strogem kronološkem zaporedju in pridobili podatke večjega števila srbskih PCR testov.

Ugotovili so, da številke testov res naraščajo kronološko. Številka Đokovićevega pozitivnega testa s 16. decembra pa je bila od vseh preučevanih edina povsem izven pričakovane sekvence.

Glede na zbrane podatke so prišli do zaključka, da naj bi bil Đokovićev test s številko 7371999 oddan enkrat med 25. in 28. decembrom, in ne 16. decembra, kot je bilo predstavljeno v dokumentih.

Družina Novaka Đokovića se je na vprašanje o pozitivnem PCR testu odzvala z nenadnim koncem novinarske konference. Foto: Guliverimages.

Odgovorni zaviti v molk

“Vedno obstaja možnost, da je šlo za napako. Če to velja v tem primeru, bi sledila preprosta razlaga. Ne vem, zakaj oblasti tega torej ne bi tudi storile,” se sprašuje Đorđe Krivokapić, specialist za digitalno varnost podatkov.

BBC še piše, da so vse ugotovitve posredovali srbskemu Institutu za javno zdravje in vladnemu oddelku za informacijsko tehnologijo. Za zdaj niso dobili odgovora, kakor tudi ne iz tabora Novaka Đokovića, kamor so se obrnili po pojasnilo.

Velja omeniti, da je bilo veliko črnila ta mesec prelitega tudi zaradi Đokovićevega prostega gibanja le dan po pozitivnem testu. 17. decembra je namreč podeljeval nagrade in priznanja mladim teniškim igralcem v svojem teniškem centru. Je nemara to počel, ker dan prej sploh ni bil pozitiven? Odgovora na to vprašanje verjetno ne bomo nikoli dobili.

Kronologija Đokovićeve sage v Avstraliji:

četrtek, 16. december: Kot 8. januarja razkrijejo sodni dokumenti, je Đoković na ta dan dobil pozitiven izvid na PCR testiranju. Kljub temu je dan zatem na slovesnosti svoje akademije podeljeval nagrade mladim teniškim igralcem.

torek, 4. januar: Đoković se oglasi na družbenih omrežjih in sporoči sledilcem, da odhaja v Avstralijo s posebnim dovoljenjem zdravniške izjeme. To ni ostalo neopaženo niti v političnih krogih. 

sreda, 5. januar: Po prihodu na letališče v Melbourne se situacija začne zapletati. Vizum ni ustrezen, začne se dolgo zasliševanje Srba, ki je trajalo kar osem ur. A bilo neuspešno, avstralske oblasti sklenejo, da mora v najkrajšem možnem času zapustiti državo. A njegovi odvetniki napovedo pritožbo, zato Đokovića brez osebnih stvari namestijo v imigrantski center blizu letališča. Odzove se njegov oče Srđan, ki ljudi pozove na ulice. 

četrtek, 6. januar: O situaciji svojega rivala se oglasi Španec Rafael Nadal. Ta izpostavi, da spoštuje Srbovo odločitev, a pravila so pravila. O celotnem dogajanju se na veliko razpišejo tudi srbski mediji.  Srb sicer ni edina izjema, ki je v Avstralijo vstopila z medicinsko izjemo. Čehinja Renata Voračova razkrije svojo zgodbo.

petek, 7. januar: Oče Srđan in ostala družina se v vse večjem številu poda na ulice. Novak preko nadzorovanega telefona svojim sledilcem na družbenih omrežjih zaželi vesel pravoslavni božič. 

sobota, 8. januar: Sodni dokumenti razkrijejo, da naj bi Đokovića decembra prebolel koronavirus. To v svetovni javnosti sproža dvoma, saj je še dan zatem brez maske hodil naokrog. 

nedelja, 9. januar: V trditve Srba podvomi tudi avstralska vlada. 

ponedeljek, 10. januar: Sodišče je odločilo, da je preklic vizuma zavrnjen. Đoković se lahko giblje.

petek, 14. januar: Po večdnevni sagi in čakanju na odločitev avstralski minister za imigracije Alex Hawke vendarle poda svoje mnenje. S posebnim pooblastilom in diskrecijsko pravico prekliče vizo Đokoviću. Njegova ekipa razmišlja o pritožbi, odločitev sodišča pa želi do nedelje, le dan pred začetkom OP Avstralije.

Sobota, 15, januar: pred zvezdnik sodiščem se je začela obravnava s soočenjem argumentov obeh strani. za Đokovića je bil vnovič odrejen pripor.

Nedelja, 16. januar: Zvezno avstralsko sodišče je odločilo: Novak Đoković ne bo dobil vizuma in mora zapustiti Avstralijo. Nole bo tako ostal pri 20. grand slamih in devetih v Astraliji. Đoković je imel pol ure časa, da se na odločitev pritoži, a se za to potezo ni odločil.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje