Ni šlo niti sedmič: risi brez zmage zapuščajo elito, Madžari zapravili nemogoče

Hokej 22. Maj 202319:16 > 21:30 0 komentarjev

Kljub trikratnemu vodstvu je slovenska hokejska reprezentanca tudi na sedmi tekmi svetovnega prvenstva izgubila. Kazahstanu je z goloma v 52. in 57. minuti uspel popoln preobrat, risi pa tudi na tekmi, ki je bila zgolj revialnega pomena, niso uspeli priti do točk. Tako se brez njih poslavljajo od elitne divizije, prihodnje leto bodo igrali v diviziji IA.

Sedem tekem, sedem porazov po rednem delu. In na računu nič točk. Slovenska reprezentanca se od hokejskega prvenstva v Latviji in na Finskem poslavlja s porazom proti Kazahstanu (3:4). Risi, ki so že včeraj tudi teoretično izpadli iz elitne divizije, so se po bolečem nedeljskem porazu proti Slovakom dobro pobrali in proti edini azijski ekipi na prvenstvu trikrat povedli, na koncu pa ji vendarle morali priznati premoč. Kazahi so stopnjevali svojo predstavo in po golih v 52. in 57. minuti prišli do popolnega zasuka. Vrsta Matjaža Kopitarja bo prihodnje leto igrala v diviziji IA, kjer bo moči merila z Italijo, Južno Korejo, Romunijo in Japonsko ter Madžarsko, ki je danes po kazenskih strelih izgubila proti Avstriji in tako kot Slovenija ekspresno zapušča družbo najboljših.

Odličen začetek, slabši zaključek

Kar Slovencem v nedeljo proti Slovakom ni uspelo v 60 minutah, jim je proti Kazahstanu že po 90 sekundah. Po nevarni akciji Nikite Mihajlisa, ki je zadel okvir gola Žana Usa, se je plošček odbil do Anžeta Kuralta. Ta je krenil v hiter protinapad, uspešno preigral kazahstansko obrambo in premagal Andreja Šutova. Se je pa vratar Barys Astane izkazal nekaj minut pozneje, ko je po napaki obrambnih soigralcev preprečil zadetek Niku Simšiču. Nadaljevanje prve tretjine je minilo v izenačenem ritmu, Kazahstanci pa so prišli do izenačenja dobro minuto pred koncem, ko so izkoristili izključitev Aleksandra Magovca – s krasnim strelom pod prečko je zadel prav Mihajlis.

slovenska hokejska reprezentanca Anže Kuralt Aleksandar Magovac

Kopija prvih 20 minut

Podobno kot v prvo so Slovenci vstopili tudi v drugo tretjino. Po pletenju mreže pred golom Šutova je v sredino podal Ken Ograjenšek, do strela je prišel Rok Tičar, a so Kazahstanci poskus blokirali. Plošček se je odbil na desno stran, od kjer je z bekhendom poskusil Kuralt in v drugem poskusu prišel še do drugega zadetka večera. Razplet druge tretjine je ponudil že videno – po izenačenem ritmu so si Slovenci privoščili drugo izključitev, Kazahstan pa je priložnost izkoristil. Ob kazni Jana Urbasa je le 58 sekund pred sireno z novim čudovitim strelom z razdalje izenačil Batirlan Muratov.

slovenska hokejska reprezentanca

Pet minut za zmago

Kot da je prejeti zadetek tik pred koncem znova poskrbel za jezo risov, so ti odlično začeli tudi zadnji del rednega dela tekme. Po podaji Nika Simšiča je za tretje vodstvo vrste Matjaža Kopitarja poskrbel Jan Drozg. Toda tudi tokrat Slovenci prednosti niso uspeli zadržati do zaključka tretjine, Jevgenij Rimarev je izkoristil odlično podajo v napadalno tretjino in osamljen premagal Usa med nogama. Slovenci se še niso dobro pobrali od šoka, že je sledil novi. V hiter protinapad je po desni strani krenil Maksim Muhametov in ob kar treh slovenskih branilcih uspel priti pred gol, kjer je z bekhendom na bližnji vratnici zadel za prvo vodstvo Azijcev na tekmi, kar je bil tudi končni rezultat obračuna.

“Izgleda, da vsako minimalno napako nasprotniki izkoristijo. To tekmo smo imeli več priložnosti, že cel turnir nas je tepla neučinkovitost. Težko je. Mislim, da smo na turnirju prikazali kar dobro in konkurenčno igro. Reprezentance tukaj so zelo dobre, bili smo underdogi, do določenega trenutka smo se kosali z vsemi. Rabili smo nekaj tekem, da smo se prilagodili. Igralci so res dobri, ekipe so sestavljene za najvišja mesta. Mi smo sestavili najboljšo ekipo, kar jo imamo. Če bi dali kakšen gol več na vsaki tekmi, bi bilo veliko lažje. Porazi za en gol so najbolj boleči,” je po tekmi za nacionalno televizijo dejal dvakratni strelec Anže Kuralt.

“To tekmo smo odprli dobro, tudi prvo tretjino smo odigrali dobro. Delali smo preveč napak, nismo bili zbrani v obrambi. To nas je poklapalo. Prejemali smo prelahke gole. Čez celoten turnir smo se borili, dali vse od sebe, a ni bilo dovolj. Zagotovo je frustrirajoče, saj nisi nagrajen za trdo delo. Šport je krut, to nas je doletelo. Pustili smo srce na ledu, a tokrat ni bilo dovolj. Upamo, da nam bo sreča naklonjena v prihodnosti. Cilj je bil obstanek, vse smo naredili za to. Razočaranje je veliko, ampak očitno smo ravno nekje vmes, zato se selimo gor in dol. Na žalost je tako,” pa je v izjavi za TV Slovenija dejal kapetan Jan Urbas.

Madžari zapravili izjemno priložnost

Skupaj s Slovenci se divizijo nižje selijo tudi Madžari. Ti so na odločilni tekmi za obstanek proti Avstrijcem v začetku druge tretjine povedli s 3:1, a so se naši severni sosedi vrnili in prišli do izenačenja (3:3). Ker v podaljšku gola ni bilo, se je tekma zavlekla v kazenske strele, pri katerih pa Madžari niso zadeli niti enkrat. Pri Avstriji sta bila uspešna Ganahl in Heinrich ter poskrbela, da bodo orli ostali med elitno družbo, saj imata obe reprezentanci tri točke, a ima Avstrija boljši medsebojni izkupiček.