Trije obrazi slovenske uverture na velikem odru

Euro2024 16. Jun 202414:00 0 komentarjev
Južna Afrika
Veselje po golu in zmagi nad Alžirijo pred 14 leti; FOTO: Guliverimage

Slovenija se je z uvrstitvijo na Euro 2024 četrtič prebila na veliko nogometno tekmovanje. Po vsakem izmed treh predhodnih uvodnih srečanj, je bilo razpoloženje v reprezentanci drugačno.

Uverture slovenske izbrane vrste bomo razčlenili po kronološkem zaporedju.

Najprej se vračamo v leto 2000. Slovenija je v sedmih nebesih, nogometaši na čelu z Zlatkom Zahovićem so državni heroji, pričakovanja javnosti pred Eurom, ki ga družno gostita največji državi Beneluksa, so zmerna. Selektor Srečko Katanec trdi, da se Slovenija na turnir ni prišla le “pofočkat”.

Zgodi se epska tekma v Charleroiju, na kateri Slovenija proti ZR Jugoslaviji Vujadina Boškova še v 66. minuti vodi s 3:0, na koncu pa se mora zadovoljiti le s točko.

Afera “Šmarna gora”

Kljub zgodovinski predstavi in prvi točki na velikih tekmovanjih, je moštvo poklapano. Kasneje sta dve točki seveda premalo za napredovanje v četrtfinale.

ZZ Top
Zlatko Zahović; FOTO: Guliverimage

Dve leti kasneje Katanec skoraj identično zasedbo odpelje na SP v Južno Korejo, kjer so na uvodu Španci boljši s 3:1.

Srečanje zaznamuje podarjena enajstmetrovka maroškega delivca pravice Mohameda Guezzaza tekmecu v 87. minuti, ki dokončno odloči zmagovalca, zlasti pa famozna menjava Zlatko Zahović-Milenko Ačimović v 63. minuti, ki prvega zvezdnika slovenske reprezentance razjezi do te mere, da kasneje – po nekaj sočnih besedah selektorju – reprezentančni tabor zapusti.

Če je bil torej po remiju z ZRJ dve leti poprej v ustih le grenak okus, smo se Slovenci ob uverturi na mundialu 2002 do sitega najedli pelina. Izbrana vrsta SP zapusti po skupinskem delu, brez osvojene točke.

Menjavanje žarnic v Polokwaneju

Leto 2010 je v poglavju slovenskega reprezentančnega nogometa zapisano z zlatimi črkami. Selektor Matjaž Kek svojo četo odpelje v Republiko Južno Afriko in se tam v Polokwaneju na prvi tekmi skupine C pomeri z Alžirijo.

Robert Koren
Robert Koren proslavlja zadetek proti Alžiriji; FOTO: Guliverimage

Po zelo previdni predstavi in “tipanju” zmožnosti tekmeca, Slovenijo v absolutno nogometno evforijo spravi takratni član West Bromwich Albiona Robert Koren.

Korošec se v 79. minuti odloči za strel s kakšnih 20 metrov, alžirski vratar Faouzi Chaouchi je nepripravljen in slovenska reprezentanca gre ob kot zastavico “menjavati žarnice”.

Torej, tri različne tekme in trije različni obrazi oziroma razpleti uvodnih nastopov Slovenije na velikih tekmovanjih. In kakšne volje bomo Slovenci danes?