Stadion Ferenca Puskasa v Budimpešti bo drevi gostil prvega od treh finalov evropskih tekmovanj v tej sezoni. Na zadnji stopnički lige Evropa se bosta v madžarski prestolnici srečali Sevilla in Roma. Prva bo, kljub neprepričljivi sezoni v španskem prvenstvu, napadala že sedmo lovoriko v tem tekmovanju. Na drugi strani pa bo že šesto evropsko zvezdico skušal osvojiti trener Rimljanov Jose Mourinho.
Če bosta zmagovalca konferenčne lige (7. junij v Pragi) in lige prvakov (10. junij v Carigradu) znana v prihodnjem tednu, pa bomo že danes dobili najboljšo ekipo letošnje izvedbe lige Evropa. V finalu v Budimpešti se bosta pomerili Roma in Sevilla, ki v domačih tekmovanjih nista navdušili, sta pa še enkrat dokazali, kako specifično je drugorazredno evropsko tekmovanje.
Sevilla je sezono pod vodstvom Julena Lopeteguija odprla porazno in v španski la ligi nekaj časa ’bivala’ celo na mestih, ki so vodila v izpad. Andaluzijci so reagirali in na trenerskem mestu storili zamenjavo, namesto nekdanjega španskega trenerja je prišel Jorge Sampaoli. A tudi on ni zdržal do konca sezone, zamenjal ga je Jose Luis Mendilibar, ki je belo-rdeče pripeljal na prag novega evropskega slavja.
Pravljična sedmica?
Španci so sezono sicer začeli v ligi prvakov, kjer so v skupini z Manchester Cityjem, Dortumundom in Kobenhavnom osvojili tretje mesto in se preselili v sebi tako ljubo tekmovanje. A v šestnajstini in osmini finala so – še pod vodstvom Sampaolija – hodili po robu. Tako proti PSV-ju (3:0, 0:2) kot proti Fenerbahčeju (2:0, 0:1) so na domačem stadionu prepričljivo zmagali, v gosteh pa trpeli in se obakrat le z golom razlike uvrstili v naslednjo fazo.
Veliko bolj prepričljivi so bili v četrtfinalu proti Manchester Unitedu, pa čeprav so se na prvi tekmi v Angliji znašli v zaostanku z 0:2. Tudi s pomočjo napak rdečih vragov so prišli do remija, na Sanchez Pizjuanu pa znova pokazali svojo moč in zasluženo napredovali. Na polfinalni stopnički so z Juventusom najprej igrali neodločeno, nato pa doma spet briljirali, a je vse njihove poskuse ustavljal vratar Torničanov Wojciech Szczesny. Za veliko slavje pa je v z golom v 95. minuti podaljška poskrbel Erik Lamela.
Moštvo z juga Španije je absolutni vladar po številu naslovov v ligi Evropa, saj bo drevi na Madžarskem lovilo že sedmo tovrstno lovoriko. Od leta 2006 in prve zmage Sevilla v finalu ni klonila še nikdar (2006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020). Ima dvakrat več lovorik od najbližjih zasledovalcev – Inter, Liverpool, Juventus in Atletico Madrid imajo po tri naslove.
“Zgodovina je na naši strani in ne laže. Naš klub je najboljši v tem tekmovanju v zadnjih 20 letih, Sevilla je to lovoriko osvojila šestkrat. Ko ti to uspe, navijači ne morejo biti zadovoljni zgolj z igranjem v domačem prvenstvu, pač pa vedo, da je tukaj še liga Evropa in finale v Budimpešti. Vesel sem Mourinhovih besed o meni, moji ekipi in klubu, a se strinjam, da zgodovina ne zmaguje. Morali se bomo boriti proti zelo zahtevnemu tekmecu, ki je zasluženo v finalu. Izločili smo velika moštva, toda najtežji del je na sporedu zdaj. Nihče nima prednosti,” je pred tekmo dejal Mendilibar.
Skok v višje tekmovanje – in takoj finale
Na drugi strani Roma v tem tekmovanju še ni zmagala, je pa enkrat že igrala v finalu. Leta 1991 je izgubila proti Interju. Vse do lani so imeli sinovi volkulje edino evropsko lovoriko iz leta 1961, ko so zmagali v pokalu velesejemskih mest. Dolg post pa je ekipa iz italijanske prestolnice prekinila lani, ko je v finalu konferenčne lige z 1:0 premagala Feyenoord in si tako priigrala nastop v stopnički višjem evropskem tekmovanju.
Že lanska lovorika je nosila podpis Joseja Mourinha. Kontroverzni, a zelo uspešni portugalski trener se je že s tem vpisal v srca navijačev Rome, ob morebitni zmagi v Budimpešti pa bi se še toliko bolj. Z novo evropsko zvezdico pa bi se utrdil tudi med najbolj trofejnimi klubskimi trenerji – do zdaj je namreč zbral že pet lovorik. S Portom je bil leta 2003 prvak nekdanje lige Evropa, leto pozneje je presenetljivo osvojil še ligo prvakov. Najprestižnejše tekmovanje si je pokoril še z Interjem leta 2010, v ligi Evropa je bil leta 2017 najboljši tudi z Manchester Unitedom. Ob lanski zmagi v konferenčni ligi ima v evropskih finalih le dva poraza – oba v evropskem superpokalu (2013 in 2017).
Rimljani v skupinskem delu tekmovanja sicer niso blesteli, v skupini z Betisom, Ludogorcem in HJK so si drugo mesto v skupini C zagotovili šele na zadnji tekmi proti Bolgarom. Na prvi stopnički izločilnih bojev so po minimalnem porazu (0:1) v Salzburgu skupni izid proti Benjaminu Šešku in druščini preobrnili na domačem Olimpicu (2:0). Lažje je šlo proti Real Sociedadu (2:0 in 0:0), tudi v četrtfinalu v ponovitvi lanskega obračuna s Feyenoordom pa so po porazu v Rotterdamu (0:1) svojo kožo spet reševali na Apeninskem polotoku (4:1). Polfinalni boj z Bayerjem je odločil Edoarda Boveja na prvi tekmi, na drugi pa je Mourinho z obrambno taktiko jezil nogometaše iz Leverkusna, ki pa poti do gola niso našli.
“Sevilla je prišla iz lige prvakov, mi pa smo v ligi Evropa odigrali 14 tekem, tako da si povsem zaslužimo ta finale. Zdaj je čas zanj, trdo smo delali, da smo prišli v položaj, ko lahko osvojimo naslov. Trener Mendilibar meni, da je Sevilla favorit zaradi njihove zgodovine in to spoštujem. Imajo izkušnje, ki jih mi nimamo. Za njih je finale evropske lige skoraj nekaj običajnega, za nas pa nekaj izjemnega. Enako za navijače – za njihove je to skoraj kot vsaka gostujoča tekma, za naše pa je to nekaj zgodovinskega in nepozabnega. Toda mi bomo zraven od začetka tekme,” pa je na novinarski konferenci dejal Mourinho.
Prihod Rome na stadion v Budimpešti:
Na stadionu Ferenca Puskasa, kjer bodo tribune s kapaciteto 67 tisoč sedežev polno zasedene, gre pričakovati zanimiv obračun. Morda pa tudi taktičen, saj bo zmagovalec prejel tudi vstopnico za nastop v skupinskem delu lige prvakov v naslednji sezoni.
Predvideni postavi:
Finale lige Evropa
Sreda, 31. maj:
21.00 (Budimpešta): Sevilla – AS Roma
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!