Nič od čudeža – izpadel največji Đokovićev konkurent za zmago

Grand Slam 24. Jan 202415:20 0 komentarjev
Carlos Alcaraz

Stavnice so ob Novaku Đokoviću najlepše možnosti za zmago na letošnjem Odprtem prvenstvu Avstralije dajale 20-letnemu Špancu Carlosu Alcarazu. Mladenič iz El Palmarja je po današnjem dnevu odpadel, saj ga je suvereno s 6:1, 6:3, 6:7(2) in 6:4 domov poslal Nemec Alexander Zverev.

To pomeni, da v finalu ne bomo spremljali novega poglavja rivalstva med Novakom Đokovićem in Carlosom Alcarazom.

Prvi niz je Zverev, ki ima iz letošnje sezone le en poraz (proti Alexu De Minauru v United Cupu) zaključil po vsega 29 minutah.

V drugem se je tekma prelomila pri izidu 3:2, ko je imela andaluzijska senzacija na voljo dve vezani priložnosti za odvzem servira.

Obe je Alcaraz zapravil, v naslednji igri pa je Nemec izkoristil prvo, ušel in z delnim izidom 8:1 v “gemih” kasneje že serviral za zmago.

Pred nekaj dnevi je legendarni avstralski teniški igralec Rod Laver med drugim dejal, da bo moral proti Đokoviću ta teden nekdo odigrati res čudežno, če Beograjčana želi premagati in mu preprečiti že 25. zmago na turnirjih za Grand Slam.

Španski novinarji pa so želeli iz Andaluzijca izvleči komentar na Laverjeve nedavne besede. Relativno skromni mladenič je z odgovorom presenetil. “Moje ime je čudež!” je odvrnil “Carlitos” in se zakrohotal.

Po porazu Alcaraza je jasno, da tudi po OP Avstralije na 1. mestu ATP lestvice ostaja Đoković.

V tretjem nizu Nemcu pri 5:3 ni uspelo pritisniti pike na “i”, za kar je bil ostro kaznovan. V podaljšani igri je kasneje sicer povedel z “mini” odvzemom servisa, Alcaraz je odgovoril s sedmimi zaporednimi točkami in tekmo spravil v četrti niz.

V četrtem nizu je odločila deveta igra, ko je Zverev vzel servis in v drugem poskusu vendarle uspešno odserviral za preboj v polfinale.

Nemec je na igriščih Melbourne Parka od vseh štirih preostalih tekmovalcev preživel daleč največ časa, več kot 16 ur!

Alexander Zverev

“Sascha” se je med štiri najboljše v deželi kengurujev prebil tudi leta 2020, ko ga je tedaj izločil Avstrijec Dominic Thiem.

V polfinalu se bo Zverev pomeril proti staremu znancu Danilu Medvedjevu. Rus je bil danes v zgodnjih jutranjih urah po petih nizih in štirih urah znojenja boljši od Poljaka Huberta Hurkacza.

To bo že 19. obračun med vrstnikoma, Zverev je doslej vpisal 7 zmag, a “Medo” jih ima 11, nazadnje je Nemca premagal na lanskem zaključku sezone v skupinskem delu Torina.

Kitajski in ukrajinski preboj

V polfinale sta se v ženskem delu tekmovanja uvrstili še kvalifikantka Dajana Jastremska iz Ukrajine in pa Kitajka Qinwen Zheng.

Ta si je z uspehom zagotovila tudi premierni preboj med najboljših deset na svetu, potem ko se turnir v deželi “tam spodaj” zaključi.

Jastremski se obeta skok za okoli 70 mest na WTA lestvici, vrnila se bo med najboljših 30 na svetu, poleg tega pa je postala prva igralka, ki se ji je prek kvalifikacij uspelo prebiti vse do polfinala Melbourna po letu 1978, ko je to uspelo domačinki Christine Matison.

OP Avstralije (23,94 milijona evrov)

Moški, četrtfinale:
Alexander Zverev (Nem/6) – Carlos Alcaraz (Špa/2) 6:1, 6:3, 6:7(2), 6:4;
Danil Medvedjev (Rus/3) – Hubert Hurkacz (Pol/9) 7:6 (4), 2:6, 6:3, 5:7, 6:4;

Ženske, četrtfinale:
Zheng Qinwen (Kit/12) – Ana Kalinska (Rus) 6:7 (4), 6:3, 6:1;
Dajana Jastremska (Ukr) – Linda Noskova (Češ) 6:3, 6:4.

Četrtkovo dopoldne bo rezervirano za oba polfinala v ženski konkurenci posameznic. Branilka naslova Arina Sabalenka (Belorusija) se bo pomerila proti Coco Gauff (ZDA), današnji zmagovalki Zheng in Jastremska pa bosta dali kasneje še drugo finalistko tekmovanja.