Kmalu olimpijske igre tudi v Sloveniji?

Drugi športi 16. Okt 202319:40 0 komentarjev
Foto: AP Photo/Darko Bandic via Guliver

Mednarodni olimpijski komite (Mok) je na 141. zasedanju v indijskem Mumbaju objavil, da bo prihodnje leto določil prireditelja zimskih olimpijskih iger za leti 2030 in 2034. Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OK) Franjo Bobinac je dejal, da je Slovenija "kot športna velesila pripravljena za skupno kandidaturo za izvedbo OI v prihodnje."

Že novembra se bo izvršni odbor Moka natančneje seznanil s kandidaturami, predsednik olimpijskega gibanja Thomas Bach pa je danes na zasedanju v Mumbaiju povedal, da tudi Mok “čuti posledice podnebnih sprememb”. Težave so s kandidati za leto 2030, med njimi se je za te igre nazadnje prejšnji teden umaknil japonski Sapporo.

“V OKS poznamo ta problem, tudi nekatere neuradne kandidate, tako da to ni tako pereče. Nekateri kandidati iz Evrope so namreč zelo resni, sam pa lahko rečem, da se v okviru mednarodne olimpijske družine o tem pogovarjamo. V prihodnje bo na vrsti čas za resen razmislek o partnerstvu pri organizaciji OI več držav tako zaradi zmanjšanja stroškov kot trajnostnega vidika in varovanja okolja zaradi izvedbe posameznih disciplin tam, kjer je to najbolj primerno. OKS ima interes za tako partnerstvo, ki so mu naklonjeni tudi v politiki vključno z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport,” je to temo Moka pospremil Franjo Bobinac in natančnejše časovnice ni opredelil.

Slovenija je sicer že dvakrat neuspešno kandidirala za skupno izvedbo OI treh dežel (še italijanska Furlanija Julijska krajina in avstrijska Koroška). Najresnejši poskus kandidature je bil za igre 2006, vendar je doslej OI v zgodovini pripravil le en organizator.

Že leta 2026 pa se bo prvič v 102-letni zgodovini zimskih OI primerilo, da bodo nekatera tekmovanja potekala izven države gostiteljice. V Milanu in Cortini d’Ampezzo ne bo tekmovanj v bobu, sankanju in skeletonu. Avstrija je italijanskim organizatorjem že ponudila uporabo svojega zimskega centra v Innsbrucku, vendar za zdaj še ni znano, kje bodo potekala omenjena tekmovanja.

“V zadnjem obdobju posamezna svetovna ali evropska prvenstva velikokrat organizirajo različne države, je pa res, da tega v primeru OI še ni bilo. A se bo to zagotovo prej ali slej zgodilo. Delno že čez dobri dve leti, ko bo Avstrija italijanskim organizatorjem omogočila izvedbo dela olimpijskih tekmovanj. Tako ni nepotrebnih stroškov in posegov v okolje, saj gre v takih primerih velikokrat za objekte, ki so namenjeni zgolj tekmovanjem na OI in so potem velike težave z vzdrževanjem in upravljanjem,” je v pogovoru za STA pojasnil Bobinac.

Franjo Bobinac. Foto: Aleš Fevžer

Vse več novih športov

Mok pa uvršča tudi nove športe, v katerih se bodo potegovali za olimpijska odličja. Kriket je tako danes premagal še zadnjo oviro na poti do vrnitve v olimpijski program na poletnih igrah 2028 v Los Angelesu. Kot so predlagali organizatorji OI 2028, bodo v olimpijski spored vključeni tudi bejzbol in softbol, različica ameriškega nogometa, lakros ter skvoš.

“Šport je tisti, ki povezuje ljudi, zato mi je všeč, da se OI širijo na nove športne discipline. Vesel sem, da so bili vsi predlogi, ki jih je dobil Mok, tudi sprejeti. Mok se bo zagotovo tudi vnaprej odločal za nove discipline, od tistih, ki jih vodijo, pa bo odvisno, ali bodo ostali del olimpijske družine, saj se morajo potrditi na daljši rok,” je dodal Bobinac.

Bobinac za spremembo listine

Devetinšestdesetletni nemški pravnik Bach je od kongresa v Buenos Aires in 10. septembra 2013 na čelu Moka. Na tokratnem srečanju Moka v Indiji so se pojavili predlogi, bi lahko ostal predsednik celo dlje od dejansko zadnjega možnega konca njegovega mandata leta 2025. Več članov Moka je namreč v Mumbaju pozvalo k spremembi olimpijske listine, da bi Bachu omogočili še en mandat.

“Mok je ena izmed najuglednejših ustanov na svetu. Tudi v teh zahtevnih časih, polnih izzivov vseh vrst, je tako. Bach že dolgo vrsto let uspešno vodi olimpijsko družino, in če bo prišlo do te rešitve, bom sam zelo vesel. Prepričan sem namreč, da bomo na ta način uspešno povezovali ljudi prek športa po vsem svetu še naprej, ne gleda na rasne, nacionalne, verske, socialne in druga razlike,” je o tem dejal predsednik OKS.

Thomas Bach
Thomas Bach. Foto: Profimedia

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!