Kaj pomeni prihod Red Bulla? Odgovarja Pogačarjev menedžer

Kolesarstvo 18. Jan 202414:00 1 komentar
Tadej Pogačar
Foto: Profimedia

Kolesarski svet še naprej trese odločitev Red Bulla, da se kot večinski lastnik pridruži Bori Hansgrohe, za katero od letošnje sezone kolesari tudi Primož Roglič. Čeprav prihod rdečih bikov k bavarski zasedbi še ni uradno potrjen, saj avstrijska agencija za varstvo konkurence še ni izdala soglasja, pa je že ogromno ugibanj in možnosti, kaj za kolesarstvo pomeni vstop znamenite energijske pijače.

Podobno kot v vseh ostalih športih tudi v kolesarstvu veliki vložki denarja postajajo predpogoj za uspešno kosanje s konkurenco na najvišji ravni. Pogodbe kolesarjev so vse daljše, največje zvezde so plačane vse več, vse to pa bi se lahko še dodatno ’podžgalo’ z napovedanim prihodom Red Bulla. Avstrijska znamka energijske pijače čaka na potrditev avstrijske agencije za varstvo konkurence, če lahko prevzame večinski (51-odstotni) delež pri ekipi Bore Hansgrohe. Odločitev naj bi bila jasna do 26. januarja.

Menedžer Tadeja Pogačarja, od minule jeseni pa tudi Ciana Uijtdebroeksa, Alex Carera verjame, da se bo vse skupaj le še stopnjevalo. “Prihod Red Bulla bo imel velik vpliv na naš šport in na tržnico kolesarjev. Že lanski prihod Lidla kot imenskega sponzorja ekipe Lidl Trek je močno vplival na prestopni rok pred letošnjo sezono. Enako se je zgodilo z Decathlonom. Ekipe dvigujejo svoje proračune. Vstop Red Bulla bo le še dvignil vrednost najboljših kolesarjev na svetu,” je Italijan dejal v pogovoru za Cyclingnews.

Alex Carera
Alex Carera (levo) v družbi Giulija Cicconeja in Jonnyja Liegija. Foto: Guliverimage

Jonas Vingegaard ni dovolj ’globalen’

V preteklih letih sta sicer z najvišjim proračunom v svetovni seriji operirali ekipi Ineos Grenadiers in UAE Emirates, z nekaj manj denarja pa je velike uspehe dosegla tudi Jumbo-Visma. Zdaj se očitno krepijo tudi ostale ekipe. “V profesionalnem kolesarstvu imamo trenutno štiri globalne zvezde in prepričan sem, da bo menedžer Bore Ralph Denk za leto 2025 skušal podpisati eno od njih. Velika četverica so Tadej Pogačar, Mathieu van der Poel, Wout van Aert in Remco Evenepoel. V ta poker zvezd ne bi štel Jonasa Vingegaarda, čeprav je zmagovalec Toura de France. A enostavno menim, da ni dovolj globalno prepoznaven za Red Bull,” je še dodal Italijan. Ob naštevanju je pozabil tudi na Primoža Rogliča, ki pa je seveda že del Bore.

Podobno kot smo ta teden že poročali, je Carrera prepričan, da Bori oziroma Red Bullu ostaneta le dve možnosti. “Tadej ima pogodbo do konca sezone 2028. Mislim, da ostali nimajo velikih odhodnih klavzul. Van der Poel je sicer pravkar podaljšal pogodbo z Alpecin-Deceuninckom, zato bo verjetno želel ostati. In to Red Bullu pušča le še dve opciji,” je zaključil Pogačarjev agent in neposredno nakazal na možnost prestopa van Aerta ali Evenepoela. Ali celo obeh, kot se je govorilo v minulih dneh.

Wout Van Aert
Wout Van Aert že sodeluje z Red Bullom kot osebnim sponzorjem. Foto: Profimedia

Zanimanje za vsakogar, ki pije Red Bull

Na omenjene govorice se je v pogovoru za Velonews odzval eden od športnih direktorjev ekipe Bernhard Eisel. “Zaenkrat čakamo na odločitev avstrijskih pristojnih organov. Nismo se še pogovarjali s kolesarji, saj ne vemo, kaj se bo zgodilo. Od zunaj pa jasno deluje, kot da so vsi naše tarče. V naslednjih mesecih bodo verjetno z nami povezani vsi, ki samo pijejo Red Bull.”

Sodelovanje z znamko, ki je zelo uspešno vstopila že v nogomet, hokej, formulo ena …, za Boro sicer ne bo novo. “Imamo mladinsko ekipo, kjer iščemo mlade talente. V ozadju smo bili že povezani. Dostavljali so nam pijače. Veselimo se, da vidimo, kaj bo. Trenutno le vodstvo ekipe ve več,” je bil jasen Eisel, nato pa dodal, kako pomemben korak bi to bil za moštvo in kolesarstvo na sploh.

“Za celotno skupnost je zelo pomembno, da tako velike in globalne znamke vstopajo v naš šport. Seveda nimam nič proti trenutnim sponzorjem, a vendarle gre za ime. Coca Cola, Red Bull … to je res drugačne nivo. Morda to pritegne še druga velika podjetja. Smo na pravi poti, dirke so ves čas v televizijskih prenosih, vse več ljudi kolesari. Le upamo lahko, da se vse to samo še razširi,” je zaključil.

Vse je dvignil

Eisel se je v pogovoru za Velo dotaknil tudi prihoda Primoža Rogliča. “Za vse v moštvu je prinesel nekakšen dvig, pospešek. Tako v strokovnem štabu kot med kolesarji, Primož je vse dvignil na novo raven. Seveda ne gre le zanj. Z Danielom Martinezom, Aleksandrom Vlasovom in Jaiom Hindleyjem imamo super ekipo za skupne seštevke, ki pa je bila do Rogličevega prihoda morda malo spregledana. Ko pogledam v ekipo, lahko pričakujemo velike stvari. Primož se še odloča, ali dirkati na Pariz-Nica ali na dirki od Tirenskega do Jadranskega morja. Tam, kjer ga ne bo, bo to priložnost za ostale. To je Jumbu odlično uspevalo v minulih letih, ko so vedno imeli dve ali tri možnosti.”

Primož Roglič
Foto: Bora Hansgrohe/Matthis Waetzel

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje